IRPOWER

نحوه ایجاد بک آپ و دانلود آن از طریق cPanel

مرکز آموزش » میزبانی وب » لینوکس » سیپنل » مدیریت بک آپ » نحوه ایجاد بک آپ و دانلود آن از طریق cPanel
در دنیای داده محور امروز، بکاپ گیری (تهیه نسخه پشتیبان از داده ها) امری بسیار مهمی تلقی می شود تا جایی که ممکن است عدم توجه به بک آپ گیری یا صحت بکاپ گیری های انجام شده باعث از دست رفتن کل اطلاعات وب سایت شما شود. اطلاعاتی که ممکن است پس از سال ها تلاش شما ایجاد شده باشد! در نتیجه همواره توصیه به بکاپ گیری و حتی نگهداری آنها در سیستم های متفاوت کنید تا در صورت ایجاد هر موردی بر روی وب سایت شما، حداقل بتوانید بخش های مهمی از داده های خود را بازیابی کنید.
 
 
در صورتی که از کاربران IRPOWER باشید می دانید که ما سیستم های بکاپ گیری متعددی برای ذخیره سازی داده های هاست لینوکس ( هاست سی پنل اروپا، هاست دایرکت ادمین ایران) شما داریم با این حال توصیه می کنیم در دوره های زمانی مشخصی، شما نیز اقدام به تهیه بک آپ از وب سایت خود نمایید و حتما آن را در در مکان های مناسبی (سرویس های ذخیره ساز ابری یا حتی سیستم شخصی خودتان) ذخیره سازی کنید. سعی داریم در مقالات بعدی برای شما این مسایل را بیشتر توضیح دهیم تا خطرات موجود پیرامون خود را کاهش دهید. با این مقدمه شما را به نحوه بکاپ گیری از هاست لینوکس و با کنترل پنل سی پنل دعوت می کنیم:
 
 

نحوه ایجاد و دانلود بکاپ در هاست سی پنل

 

۲) در بخش FILES گزینه Backup را انتخاب نمایید (مطابق تصویر زیر):

بکاپ گیری در هاست سی پنل
 
 

۳) از بخش Full Backup گزینه Download a Full Website Backup را انتخاب کنید (مطابق تصویر زیر):

 
 

۴) از بخش Generate a Full Backup گزینه Backup Destination را روی Home Directory قرار دهید (مطابق تصویر زیر):

 
 
۵) در فیلد Email Address یک آدرس ایمیل که به آن دسترسی دارید وارد نمایید. گزارش فرایند ایجاد بک آپ هاست بعد از انجام کلیه مراحل به این ایمیل ارسال خواهد شد.

۶) حالا روی دکمه Generate Backup کلیک کنید.

۷) به منظور اطمینان از انجام صحیح فرایند ایجاد بکاپ و ذخیره در Home Directory، لازم است چند دقیقه منتظر بمانید تا گزارش کار به ایمیل درج شده در فیلد اول ارسال گردد.

۸) پس از دریافت ایمیل مبنی بر انجام موفقیت آمیز فرایند، به صفحه اصلی cPanel مراجعه و از بخش FILES روی File Manager کلیک کنید (مطابق تصویر زیر):

 
 

۹) سپس برای مشاهده فایل های موجود در Home Directory، در سمت چپ صفحه روی آیکون  کلیک کنید. لیست فایل های موجود در مسیر home/ را مشاهده خواهید نمود. با انتخاب Backup مورد نظر، از طریق گزینه Download موجود در منو های بالای صفحه، فایل را دانلود نمایید (مطابق تصویر زیر): دانلود فایل Backup با لینک مستقیم 

چنانچه مانند راهنمای فوق اقدام به دانلود فایل Backup نمایید، به دلیل وابسته بودن دانلود به سی پنل، ممکن است سرعت دانلود پایین باشد و هنگام دانلود بکاپ های حجیم، با مشکل مواجه شوید. برای اینکه بتوانید Backup های خود را با لینک مستقیم و با قابلیت ادامه دانلود (Resume) دریافت کنید، مانند راهنمای زیر اقدام کنید:

۱) مانند مرحله قبل پس از انتخاب فایل Backup، روی گزینه Move کلیک کنید (مطابق تصویر زیر):

 
 

۲) مسیری که قصد دارید فایل به آنجا منتقل شود را وارد کنید. برای دانلود فایل با دامنه اکانت خود لازم است بک آپ را به public_html منتقل کنید. برای این منظور در کادر مشخص شده عبارت public_html را وارد کرده و روی دکمه (Move File(s کلیک کنید (مطابق تصویر زیر):

 
 

۳) اکنون لازم است به مسیر public_html مراجعه کنید و بار دیگر با انتخاب بک آپ، روی Permissions در منو بالا کلیک کنید (مطابق تصویر زیر):

 
 

۴) حالا مانند تصویر زیر سطح دسترسی را روی 644 تنظیم کرده و روی دکمه Change Permissions کلیک کنید (مطابق تصویر زیر):

 
 

۵) حالا می تواند با وارد کردن نام دامنه وبسایت خود و در ادامه ی آن نام فایل بک آپ، آن را به صورت مستقیم دانلود کنید. آدرس دانلود فایل بکاپ با فرمتی مانند زیر خواهد بود:

http://domain.com/backup-4.10.2016_11-17-57_user.tar.gz


دانلود فایل بکاپ مانند روش فوق در شرایطی قابل انجام است که DNS های دامنه شما به سمت سروری دیگر تغییر نکرده باشد.
در صورتی که از سرویس دهنده میزبانی وب لینوکس استفاده می کنید که بکاپ گیری منظم و صحیحی ندارد، توصیه ما این است که از سرویس های هاست بک آپ IRPOWER استفاده کنید تا امنیت اطلاعات شما افزایش پیدا کند.

 


تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به IRPOWER است.

کپی برداری تنها با ذکر منبع و با لینک به صفحه مربوطه در این وب سایت مجاز است
  • 593 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟
مقالات مشابه

IRPOWER