IRPOWER

چرخه حیات پسوند دامنه ها در Web Werks

مرکز آموزش » نمایندگی دامنه های بین المللی » چرخه حیات پسوند دامنه ها در Web Werks

چرخه حیات دامنه ها:

با توجه به ماهیت سرویس دامنه (یا دامین)، این محصول تنها برای مدت زمان مشخصی به ثبت می رسد و در صورت عدم تمدید آن در پایان دوره اعتبار زمانی، این سرویس به صورت کامل حذف و برای ثبت و فعال سازی، مجددا در دسترس قرار می گیرد. به این پروسه چرخه حیات دامنه گفته می شود. این چرخه اکثرا برای تمامی پسوندها (معمولا غیر از ccTLDها!) قابل تعمیم خواهد بود.
با این توضیحات می توانید حدس بزنید که شما هیچگاه مالک دائم هیچ دامنه ای نخواهید بود. در واقع تا زمانی که شما هزینه تمدید دامین مورد نظر خود را پرداخت می کنید، دامین در مالکیت شما قرار می گیرد. به این ترتیب دانستن مهلت زمانی تعیین شده برای تمدید دامنه و مراحل آزاد سازی دامنه در هر رجیسترار از اهمیت بالایی برخوردار است. به این ترتیب ما در ابتدا مراحل چرخه حیات دامنه ها را به تفکیک توضیح می دهیم و سپس توجه شما را به مهلت های تعیین شده برای هر پسوند از دامنه در رجیسترار وب ورکز (در جدول پایین) جلب می نماییم:

ثبت دامین (Registered Domain):

در این مرحله به شما اجازه داده می شود تا نسبت به ثبت دامین های آزاد (بدون مالکیت) برای مدت مشخص اقدام نمایید. پس از ثبت دامین، دامین مورد نظر برای مدت مشخص در مالکیت خریدار قرار خواهد گرفت و امکان بهره برداری از آن نیز به ایشان داده خواهد شد.

انقضا دامین (Auto-Renew Grace Period):

پس از گذشت مدت زمان ثبت دامنه، در صورت عدم تمدید آن، دامنه به وضعیت مهلت تمدید دامنه وارد می شود که دامنه به صورت کامل غیر فعال شده و از هیچ یک از تنظیمات آن (غیر از تمدید دامنه) قابل استفاده نخواهد بود.
بسته به پسوند دامنه، مدت زمان مشخصی برای تمدید دامنه مهلت تعیین می شود تا مالک دامنه نسبت به تمدید آن با همان هزینه تمدید، اقدام نماید. این زمان به هیچ عنوان توسط رجیسترار یا رجیستری دامنه تمدید نمی شود و با توجه به اطلاع رسانی های رجیسترار به جهت تمدید دامنه، انتظار می رود مالک دامنه نسبت به تمدید آن حداکثر تا پایان مهلت در نظر گرفته شده اقدام نماید.
برخی از پسوندهای دامنه با توجه به قوانین رجیستری آن، این مهلت در نظر گرفته نشده است یا مهلت بسیار کمتری به نسبت پسوندهای دیگر برای تمدید در نظر گرفته شده است. این موارد اکثرا برای پسوندهای ccTLD وجود دارد که ۲ نمونه از آنها را می توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

بازخرید دامین (Redemption Grace Period):

پس از اتمام زمان مهلت تمدید دامنه، امکان تمدید دامنه به شکل قبل از بین رفته و به جای آن Restore دامنه قرار می گیرد. در این مرحله دامنه با وجودی که دامنه همچنان در مالکیت کاربر قرار دارد اما در صورت تمایل به تمدید دامنه لازم است مالک نسبت به بازخرید دامنه اقدام نماید. این مدت آخرین مهلتی است که رجیسترار به مالک دامنه می دهد تا با پرداخت هزینه بسیار بیشتر از هزینه تمدید دامنه (معمولا ۱۰ برابر یا بیشتر)، دامنه را با مشخصات مالک بازخرید نماید.
با توجه به شرایط خاص بازگردانی دامنه، ممکن است درخواست بازخرید و تمدید دامنه تا ۲ روز نیز به طول انجامد. در نتیجه در صورتی که مالک تمایل به تمدید دامنه (در این مرحله) دارد، لازم است در همان روزهای ابتدایی Redemption Period اقدام به پرداخت هزینه بازخرید دامنه نماید.
در نظر داشته باشید که هزینه بازخرید دامنه توسط رجیستری و رجیسترار تعیین می شود و که معمولا با هزینه Backorder دامنه یکسان است (سرویس Backorder به منظور ثبت دامنه های در حال حذف به کار می رود که در مقاله های بعدی به شرح این موضوع خواهیم پرداخت).

حذف دامین (Pending Delete):

با اتمام مهلت بازخرید دامنه به آخرین مرحله از چرخه حیات دامنه میرسیم. در این مرحله هیچگونه امکانی برای تمدید یا بازخرید دامنه وجود نخواهد داشت و دامنه پس از گذراندن مدت زمان مشخص، در روز یا ساعت نامشخصی (به صورت تصادفی) از مالکیت کاربر خارج و برای ثبت مجدد، آزاد خواهد شد.
به جهت جلوگیری از سواستفاده دلالان دامنه، اغلب رجیستری ها از اعلام زمان دقیق (روز و ساعت) حذف دامنه خودداری می کنند. اما برخی دیگر از رجیستری ها در زمان حذف دامنه ها بیشترین دقت را به کار میبرند و به صورت شفاف نام دامنه را پس از آزادسازی در لیست دامنه های آزاد شده خود قرار می دهند!!
پس از حذف دامنه و آزاد سازی آن، هر کس سریعتر نسبت به ثبت دامنه اقدام کند، مالک جدید دامنه خواهد شد. به همین دلیل است که بعضی از شرکت ها با استفاده از روبات های قدرتمندی به صورت لحظه ای برای ثبت دامنه اقدام می کنند تا به محض آزاد سازی دامنه، آن را برای مشتری خود به ثبت رسانند (سرویس Backorder)!

چرخه حیات دامنه در وب ورکز:

حال که با مراحل چرخه دامنه آشنا شدیم، بهتر است به بررسی مهلت های تعیین شده در رجیسترار وب ورکز بپردازیم تا بتوانید با علم به فرصت های در نظر گرفته شده از خسارات بعدی جلوگیری به عمل آورید:
پسوند دامنه
مهلت تمدید دامنه منقضی مهلت بازخرید دامنه مدت زمان حذف دامنه
com. 20 15 5
net. 20 15 5
org. 20 15 5
co. 20 30 5
xyz. 20 30 5
info. 20 15 5
biz. 20 15 5
in. 20 30 5
tv. 20 30 5
us. 20 15 5
club. 20 30 5
asia. 20 30 5
pro. 20 15 5
co.uk. 0 1 0
eu. 0 1 0
name. 20 30 5
ws. 20 30 5
click. 20 30 5
mobi. 20 30 5

نکات قابل توجه:
۱) کلیه اعداد ذکر شده در جدول بالا بر حسب روز در نظر گرفته شده است.
۲) اطلاع کافی از مدت زمان تمدید هر پسوند می تواند از ورود دامنه به مرحله Redemption Period (مهلت بازخرید دامنه) جلوگیری به عمل آورد. در نتیجه انتظار می رود با اطلاع رسانی مناسب به کاربران و زیرنماینده های دامین خود و آگاهی آنها از زمان های تعیین شده از خسارت های احتمالی جلوگیری به عمل آورید.
۳) همواره پیشنهاد ما بر این بوده است که دامنه های خود را قبل از منقضی شدن تمدید فرمایید تا از پیش آمدهای احتمالی برای آنها جلوگیری به عمل آورید.
۴) جدول و اعداد مندرج در آن تنها بر اساس اطلاعیه فعلی رجیسترار در نظر گرفته شده و ممکن است در هر زمانی تغییراتی در شرایط چرخه هر پسوند اعمال شود که در جدول فوق در نظر گرفته نشود. به این ترتیب مسئولیت پیگیری چرخه حیات هر پسوند از دامنه و یا (به صورت موردی) هر دامنه در هر لحظه بر عهده نمایندگان (و کاربران) بوده و ایجاد هر موردی برای دامنه ها در شمول اختیارات و یا مسئولیت های ما نخواهد بود. در نتیجه از شما صمیمانه تقاضا داریم با عطف به نکات قبل، با انجام اطلاع رسانی مناسب از کاربران خود بخواهید تا در صورت تمایل به تمدید دامنه های خود، ۱ ماه قبل از انقضا دامنه خود نسبت به تمدید آن اقدام نمایند تا مورد متوجه سرویس های آنها نشود.


تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به irPowerWeb است.


تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به IRPOWER است.

کپی برداری تنها با ذکر منبع و با لینک به صفحه مربوطه در این وب سایت مجاز است
  • ثبت دامنه, ثبت دامین, تمدید دامنه, تمدید دامین, چرخه حیات دامنه, انقضا دامنه, بازخرید دامنه
  • 4 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟
مقالات مشابه

IRPOWER