IRPOWER

آموزش دسترسی به محیط گرافیکی در سرور مجازی و سرور اختصاصی لینوکس

مرکز آموزش » سرور مجازی لینوکس » آموزش دسترسی به محیط گرافیکی در سرور مجازی و سرور اختصاصی لینوکس
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که نیاز به دسترسی به محیط گرافیکی (Graphics User Interface) یا در واقع محیط دسکتاپ (Linux Desktop Environments) شبیه به محیط گرافیگی سرور ویندوز (Remote Desktop Connection) در سرور مجازی و سرور اختصاصی لینوکس داشته باشید. و این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که آیا سرور مجازی یا سرور اختصاصی لینوکس نیز این قابلیت را دارند؟ اینکه بتوانید مانند سیستم کامپیوتر خانگی ویندوزی خود با استفاده از ماوس و کلیک روی ایکون ها، در سرور مجازی لینوکس یا حتی سرور اختصاصی لینوکس به فعالیت بپردازید! نیاز به اینگونه دسترسی زمانی پر رنگ تر می شود که به هر دلیل تمایلی به استفاده از محیط Shell یا SSH نداشته باشید یا تمایل به استفاده های دیگری داشته باشید!
 
همانطور که می دانید محیط گرافیکی بر روی سرورها به راحتی از طریق سیستم عامل ویندوز ارایه می شود، اما این موضوع با توجه به هزینه های بسیار زیاد لایسنس های قانونی ویندوز بر روی سرورهای ویندوزی می تواند دلیل قانع کننده ای برای افرادی باشد که تمایلی به پرداخت هزینه گزاف برای این موضوع را نداشته باشند. همچنین نوع استفاده افراد از سیستم عامل ها می تواند دلیل دیگری برای این موضوع باشد!

این قابلیت بصورت پیش فرض روی سیستم عامل سرور های لینوکس (سرور مجازی و سرور اختصاصی) ارائه نمی گردد، اما این به معنی عدم امکان دسترسی به محیط گرافیگی سرور نیست!

کاربران در سرور مجازی یا سرور اختصاصی لینوکس نه تنها قادر به دسترسی به محیط گرافیکی سرور خود هستند، بلکه امکان انتخاب چندین محیط گرافیگی (Graphics User Interface) یا دسکتاپ (Linux Desktop Environments) مختلف را نیز دارند. در ادامه برخی از آنها را به طور مختصر معرفی خواهیم کرد.

- Unity که دسکتاپ پیش فرض سیستم عامل های Ubuntu می باشد.
- GNOME که یکی از متداول ترین و محبوب ترین دسکتاپ های لینوکس است.
- KDE نیز یکی دیگر از محبوب ترین دسکتاپ های لینوکس است. با این تفاوت که کمی پیچیده تر بوده و دسترسی اعمال تغییرات و تنظیمات بیشماری را به کاربران خواهد داد.
- Xfce که محیط گرافیکی بسیار سبک و ساده و البته شبیه به GNOME می باشد. این دسکتاپ بر پایه GNOME 3 بوده و دارای سیستم مدیریت فایل و ویرایش متن مخصوص به خود می باشد
- Cinnamon که برای Linux Mint توسعه داده شده و با بهره گیری از هسته ی GNOME 3 کاملا آپدیت و به روز می باشد.
- LXDE که حتی از Xfce نیز سبک تر است.

اکنون اگر علاقه مند به تجربه کار با محیط گرافیکی سرور های لینوکس (سرور مجازی و سرور اختصاصی) هستید، می توانید از مقالات زیر که آموزش نصب محیط Xfce همراه با VNC Server را شامل می شوند، استفاده نمایید:

- چگونه VNC را در CentOS 6 راه اندازی کنیم
- چگونه VNC را در Ubuntu 14.04 راه اندازی کنیم
 
 
در صورتی که هنوز برای تهیه سرور مجازی لینوکس خود اقدام نکرده اید، می توانید سرویس دلخواه خود را از بین سرویس های سرور مجازی لینوکس IRPOWER انتخاب نمایید.تمامی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به IRPOWER است.

کپی برداری تنها با ذکر منبع و با لینک به صفحه مربوطه در این وب سایت مجاز است
  • سرور مجازی, سرور مجازی لینوکس, سرور مجازی ویندوز, سرور اختصاصی, محیط گرافیکی لینوکس
  • 37 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟
مقالات مشابه

IRPOWER